informace pro vás leden 2012


1. Prosím všechny, abyste dětem poslali vaší fotografii. Pošlete jí na adresu nadačního fondu v ČR - OBYČEJNĚ prosím - v obálce spolu s dopisem.
Jak jsem již psal, nedokážete si představit, když některé děti dostanou a některé děti ne a jak jsou pak smutné.
2. Dárky - nyní je to obzvlášť špatné. Letím v zimě sám, ( spolupomocník Honza Štěpán za mnou přiletí až po 14 dnech )  čili jeden nebo 2 kufry. Dárky už jen opravdu malinké do krabičky od mobilu prosím a posílat v době od 5 ledna po novém roce do 20 ledna. Odlet mám naplánovaný na 26.1. plus mínus. Adresa opět nadační fond OMDC , K Dědu 1705 Beroun 26601
3. Co se týče vánočního party, kterou vymyslela pro děti Hellen. Tento rok již bude 2. ročník a pravděpodobně poslední. Nápad měla Hellen určitě krásný, ale po finanční stránce nezvládnutelný. Ti co z vás poslali finanční pomoc na vánoční party, těm mockrát děkuji a ti co neposlali, nic se neděje, chápu, že v dnešní době to nemá nikdo lehké a už takhle pomáháte moc a moc. Jenže veškeré náklady spojené s těmito vánocemi pro děti dosahují v přepočtu tak cca 1000Kč na dítě. Musel jsem opět sáhnout do osobních peněz a doplatit rozdíl. místo, abych je použil na důležitější věci - dětský domov. Čímž neříkám, že nebudu v lednu opět přispívat na stavbu, budu a to opět dosti :) , ale jak říkám, mohlo být na domov

INFO pro leden 2011
popisek
popisek
popisek
popisek
děti ve slumu
děti ve slumu
popisek
popisek
2.1. 2012
Dobrý den vážení adoptivní rodiče,

po dohodě s panem Perglem,  došlo ke změně v osobě informačního koordinátora pro ČR. V návaznosti na to bych se Vám ráda představila.

Jmenuji se Hanka Šináglová, bydlím v Mníšku pod Brdy a zabývám se profesionálním úklidem. V nadaci OMDC mám adoptované 4 děti, dvojčata Ruth a Naomi, Samsona a malého Kish Kishka.

Keňu jsem navštívila několikrát, budu Vaše spojka mezi Keňou a Českou republikou a budete ode mne dostávat maily s informacemi o Keni a dětech. Ráda Vám budu k dispozici v sebemenších otázkách o této krásné zemi. Přála bych si, aby se Vaše dotazy začaly množit a já si mohla udělat jasnou představu o tom co Vás zajímá. Jde mi o to, abych vám mohla podávat ucelené informace. Kontaktovat mne můžete:

- na tomto mailu, hanka@omdc.cz , který bude zprovozněn během dneška nejpozději zítra
- telefonu 775 909 402      
- a nebo na Facebook Aknah Hanka


Blíží se odlet pana Pergla do Keni a z předchozích mailu s informacemi není úplně zřejmé co je možné a co není. Pan Pergl letí sám a proto není možné poslat velké dárky. Vyberte prosím pro děti malé osobní dárky, z kterých budou mít radost, protože jsou přímo od Vás. Pokud budete chtít dětem dopřát něco navíc, máte možnost poslat peníze na účet OMDC, za které se v Keni nakoupí. Bohužel z časových a finančních důvodů není možné odvézt všechny děti do města. Věci se koupí před cestou za nimi a věci se jim dovezou. Jimi Cariuki zná všechny velikosti a určitě rád pomůže s výběrem vhodného oblečení.

Možností je několik:
již zmiňovaná postel s matracemi, toto je nákladnější dárek, ale v žádném  případě není podmínkou. Děti jsou zvyklé, že postel nemají. A deka je v chladných večerech taky zahřeje.
Orientační ceny: deka 300,- Kč, polštář 200Kč, matrace 1000,- Kč, postel dvojpodlažní 3500 Kč, jedna postel 2000,- Kč  + doprava – záleží na vzdálenosti, počítejte cca 200-500 Kč

Další možností jsou boty a oblečení „na doma“ a spodní prádlo, tílka, ponožky, slipy či kalhotky. Ve škole děti mají uniformy, školní a odpolední, ale když jdou domu nemají co na sebe a boty také mají ke školní uniformě, ale již nemají tenisky či sportovní boty na mimoškolní aktivity. Večer bývá velká zima, teplý svetr, nebo „zimní“ bunda přijdou vhod.
Orientační ceny: pevné tenisky 400,- Kč, plátěné 100,-Kč, spodní prádlo 80,- až 150,- Kč, svetr 300,- Kč, bunda 400,- Kč

Další možností jsou hygienické potřeby, od nadace děti dostávají základní hygienické potřeby, ale určitě by uvítaly prášek na praní, šampon, vazelínu a gel do vlasů, tělové mléko, toaletní papír, baterka a náhradní baterie, ručník. Já všem dětem kupuji druhou uniformu, aby měly na střídání, děti si perou samy v ruce.
Orientační ceny: mýdlo 20,- Kč,  šampón 50,- Kč, tělové mléko 30,- Kč, vazelína 60,- Kč, prášek na praní  1kg 60,- Kč, toaletní papír 10 rolí 25,- Kč,  osuška 300,- Kč, uniforma 1000,- Kč
 
Za další stačí koupit jen drobnost pastelky, blok, propisky či sladkost. S nákupem hraček v Keni je to složitější, moc velký výběr v supermarketu nemají, ale něco se sehnat dá.

Všechny dárky jsou jen Vaše dobrá vůle, v žádné případě nutnost nebo podmínka, je jen na Vašem zvážení co dítěti dopřejete.

Všechny informace, co si přejete koupit, či vyřídit směřujte prosím ke mně, budu panu Perglovi dělat nákupní seznam, ať je vše na jednom místě a na nic a nikoho se nezapomene.

Ráda bych všechny rodiče poprosila o dopis s Vašimi fotkami, pro menší děti  zalaminátované (pokud máte možnost), všude přítomný prach je v Keni šílený.

Pokud jsem na něco zapomněla a máte dotaz, tak mne neváhejte kontaktovat. Všechny bych Vás ráda požádala o zpětnou reakci, abych věděla, že všem mail přišel, stačí napsat: mail došel.

Všem Vám moc děkuji a jsem ráda, že mohu být jednou z vás. Adoptivní maminkou.

Vše nejlepší do nového roku, hodně zdraví, lásky a štěstí.

Hanka Šináglová10.12. 2011 Vážení adoptivní rodiče

Blíží se leden, tedy čas odjezdu za vašimi dětmi a mám pro vás pár nových informací.

1. Prosím všechny, abyste dětem poslali vaší fotografii. Pošlete jí na adresu nadačního fondu v ČR - OBYČEJNĚ prosím - v obálce spolu s dopisem.
Jak jsem již psal, nedokážete si představit, když některé děti dostanou a některé děti ne a jak jsou pak smutné.

2. Dárky - nyní je to obzvlášť špatné. Letím v zimě sám, ( spolupomocník Honza Štěpán za mnou přiletí až po 14 dnech )  čili jeden nebo 2 kufry. Dárky už jen opravdu malinké do krabičky od mobilu prosím a posílat v době od 5 ledna po novém roce do 20 ledna. Odlet mám naplánovaný na 26.1. plus mínus. Adresa opět nadační fond OMDC , K Dědu 1705 Beroun 26601

3. Co se týče vánočního party, kterou vymyslela pro děti Hellen. Tento rok již bude 2. ročník a pravděpodobně poslední. Nápad měla Hellen určitě krásný, ale po finanční stránce nezvládnutelný. Ti co z vás poslali finanční pomoc na vánoční party, těm mockrát děkuji a ti co neposlali, nic se neděje, chápu, že v dnešní době to nemá nikdo lehké a už takhle pomáháte moc a moc. Jenže veškeré náklady spojené s těmito vánocemi pro děti dosahují v přepočtu tak cca 1000Kč na dítě. Musel jsem opět sáhnout do osobních peněz a doplatit rozdíl. místo, abych je použil na důležitější věci - dětský domov. Čímž neříkám, že nebudu v lednu opět přispívat na stavbu, budu a to opět dosti :) , ale jak říkám, mohlo být na domov více.
Pro info - náklady spojené vánocemi pro děti: Pro každé dítě taška jídla navíc oproti normálu, nákup samotného jídla a roztřídění - platba lidí, doprava jídla za dětmi, doprava všech dětí do Nanyuki, které jsou od sebe někdy vzdálené až 400km, vánoční výzdoba, samotné jídlo a pití na oslavě, některé dekorace, hudba a muzikant, ubytování dětí v Nanyuki, jídlo pro přivezené děti z daleka další den, telefony a různé platby za organizaci, blabla a mohl bych pokračovat. Jak říkám, je to krásná věc udělat dětem radost v čase vánočním, ale není to to nejdůležitější. Takže tento rok ještě ano a příští rok už to zrušíme pokud nemáte námitku.
jinak fotky z minulého ročníku můžete shlédnout zatím zde http://www.omdc.cz/foundation/christmas-party

4. Kdo má ještě nějaký nedoplatek na dětech, prosím o nápravu, ať odlétám za dětmi se vším jak mám. V lednu bude spoustu placení, ať už jsou to uniformy, boty do školy, školné atd.

5. Jak jste si všimli, občas vám chodí e-maily od mých pomocníků, kterým za to moc děkuji. Už toho bylo na mě samotného opravdu hodně. Takže od koho můžete čekat email spojený s nadačním fondem OMDC jsou - Moje maminka, která se stará o platby spolu s paní Ouředníkovou, dále ostatní běžné věci spojené s nadačním fondem Růženka Novotná a v neposlední řadě informační koordinátor Honza Štěpán. Dále také naše nová překladatelka Terka Režnarová.  Moc jim díky za pomoc.

Tak je prozatím vše, mějte se moc hezky, přeji vám klidné vánoční svátky bez stresů a plné pohody.
Ahoj Jirka Pergl OMDC12.3. 2011 Dobrý den a ahoj všem adoptivním rodičům.

Před 20 dny jsem se vrátil z Keni a sesypalo se toho na mě tolik, že opět, ale jako vždy nestíhám. :) Proto píši až teď, omlouvám se.

1. Co se týče vašich dětí, jelikož jsem měl spoustu času, byli jsme nyní v Keni necelých 6 neděl, viděl jsem úplně všechny  a to dokonce 4x. Navštívili jsme je ve škole a doma. opět jsme nakoupili spoustu jídla, nyní kolem 40-45kg na dítě, což dělá kolem 0,5 kg na den. Jelikož to samé provádí Hellen spolu s klukama v době, co tam nejsem, vychází tento průměr na den, tedy 4x do roka velký nákup.
Všem jsme koupili nové uniformy, boty, tašky do školy, tužky, sešity, ponožky, leštěnku a kartáč na boty. Dále jsme všechny děti vyšetřili s doktorem a zjistili jak se má situace ohledně HIV, jelikož jsem slíbil, že u těch, kde si nejsme jisti testem z prstu, vezmeme děti na krev ze žíli. Ze všech vašich dětí je HIV pozitivní pouze Sarafina, Agnes Logoto a malá Nampakai. Je to sice smutné, ale zase ostatní již mohou být v klidu. Objeli jsme všechny školy a zaplatili školné pro děti. A dále jsme také rozdali všem vaše dárky a u těch co poslali peníze zvlášť, jsme děti vzali do Nanyuki do místního "obchoďáku" a nakoupili jim oblečení, boty, hračky a tak. Vše uvidíte na fotkách, až se mi je podaří vložit na stránky. Celkem jsme nafotili 7000 fotografií a 16 hodin videa :) Budu mít ještě hodně práce :) , ale věřím, že všichni budete spokojení.

2.Tuto návštěvu se mnou absolvovali také nové tváře. 2 adoptující maminky - paní Trojanová a slečna Malíková, které se zapojili do práce s dětmi a na vše jsem již nebyl sám, takže mi to hodně pomohlo za což jim moc děkuji. Také se k OMDC přidala nová tvář - Honza Štěpán, který od teď bude pravidelně jezdit se mnou a pomáhat mi. V Keni jsme ho udělali informačním koordinátorem, nebo jak to napsat. Bez něj a jeho finanční pomoci bych asi stavbu dětského domova teď v lednu nerozjel. Opět se naskytlo nesčetně placení na úřadech, placení věcí do kanceláře, nesčetné placení lidem, kteří začali pracovat na povoleních pro stavbu, architekt a také samotná stavba, tedy buldozer a lidi kolem. Opravdu mu musím poděkovat, že už na to nejsem po finanční stránce sám. Samozřejmě lidé pomohli a za poslední půl rok na účtě přibilo docela dost peněz cca 50tis., ale co to dneska je, budeme potřebovat velkého sponzora, který by jednou do toho šel s námi a jak jsem psal na stránkách, bude to pro tuto firmu obrovská reklama - viz http://www.omdc.cz/nadacni-fond/stavba-detskeho-domova/pomuzete-vrati-se-vam-to-

3. Dětský domov - Jsou dokončeny plány od architekta včetně doplacení zbývající části peněz. Objeli jsme mnoho institucí pro podpisy, které se dávají na hlavní plán od architekta, celkem 7x. Dále různé jiné podpisy, dokumenty a dnes již máme stavební povolení a zhotovili jsme1km příjezdové cesty, 2 příjezdové cesty uvnitř pozemku a základy pro hlavní budovu dětského domova 40 x 40m. Ceny za buldozer a jeho dopravu jsou šílené. Jen pro info Buldozer 4000Kč hodina a doprava z Nairobi 45 000 Kč. V okolí nic neseženete, takže jen firmy 400km ze vzdálené Nairobi. Bez něj bychom nemohli začít, jelikož je na pozemku skála. Ale udělal zase mraky práce a cenové nabídky byli od jiných firem prakticky stejné. Co naděláme, Keňa je prostě drahá. Nechápu jak tam vůbec chudí lidé mohou žít. Security kluk na hotelu si vydělá 25 kč na den a to jeden litr benzínu. Nebo kluk co dělá v Nanyuki v resortu kde spíme si vydělá 6000 šilnků za měsíc a to je 1428Kč a to dělá 6 dní v týdnu od 6 rána do 2 do noci - 18hod!! Občas ty jejich ceny nechápu..

4. Video a foto - mám v plánu udělat 1 video, kde bude krátký šot s každým dítětem a bude to jako hlavní video ledna 2011. Nemá smysl dělat opět video, jak to všechno děláme, když už to máme na našich straších videích. Takže mě napadlo udělat video jen o vašich dětech smrsknuté do 20-30 min, snad vás to potěší. Možná ještě budu dělat malý sestřih ze Somálské mise, kdo čte facebook a naše stránky, ví o této expedici. Jinak fotografií jsem udělal jak jsem psal výš 7000 a na každé vaše dítě připadá kolem 40 +-, ne každý to má stejně, záleželo na čase a dostupnosti dětí, ale nebojte, máte jich spoustu na to, aby vás to potěšilo.

5. Vánoční párty - Nedokážete si představit, jaký rozruch a radost udělala tato akce a jsem rád, že jsme jí zorganizovali. Nejen, že jsme na tuto akci dovezli, teda Hellen s klukama, já byl v tu dobu v ČR, všechny vaše děti, ale zúčastnilo se této akce spousta vlivných lidí z Nanyuki a okolí. Starosta, policejní president kraje Laikipia, spousta vysokých úředníků, novináři a televize. Hellen věděla proč to dělá. Samozřejmě pro radost dětí - to je nejdůležitější, to ještě nezažili, ale také pro zviditelnění OMDC a to nám může pomoci v budoucnu se sháněním velkých Keňských sponzorů ať už jde o British army, telefonní spol, banky a tak. Už o nás ví celá Keňa z novin a z televize, to je opravdu úspěch a doufám, že to přinese v budoucnu ovoce v podobě dotací na stavbu dětského domova. Jinak na stránkách bude spousta fotografií z této akce. Zatím vložil některé náš Jimi do anglické verze zde http://www.omdc.cz/foundation/christmas-party/christmas-party-2010 , já to budu v nejbližší době dávat na český web také.

6. Registrace - OMDC je v ČR registrovaná pod nadačním fondem a vše je v pořádku, ale jedná se o Keňskou registraci. Jsme zatím registrovaní pod krajskou zprávou Laikipia east a west. V době mé návštěvy jsme začali s celo Keňskou registrací na mezinárodní úrovni. Takových dokumentů co je potřeba si ani nedokážete představit. V dubnu by ale mělo být vše dořešeno, jelikož to jde až na ministerstvo. Důvod je tento - máme v plánu dovést do Keni 2 auta, jelikož nesmyslné půjčovné aut už nehodláme dál platit a také spoustu dalších věcí jako věci na stavbu. Také budete moci poslat vašemu dítěti větší balík. No a díky této registraci už nebudeme muset platit clo. To je bomba, takže vás budu o všem informovat. Předpoklad kontejneru ale máme až na leden příští rok, to budeme opět v Keni delší dobu než v létě a bude více času na přerozdělení všech věcí z kontejneru.

7. Srpen 2011, nevím ještě kolik se mnou pojede lidí, takže opět prosím s dárkami pro vaše děti sečkejte. Pro nové adoptivní rodiče - když tam letím sám a mám jen jeden kufr, nemohu pobrat všechny vaše dárky, nyní jsme sice 2 ( Honza ) ale pro 94 dětí k dnešku to je potřeba 5 kufrů, takže uvidíme. Zatím ještě se mnou letí moje mamka, která vždycky chtěla pomáhat v Africe a já jí splním její sen. Takže určitě 3 lidé. Pokud bychom byli jen my 3, tak dárky jen malé ve formě krabičky s něčím drobným. Prosím už opravdu ne velké medvědy a jiné podobné velké věci, měl jsem s tím tentokrát velký problém a museli jsme na letišti rozdělávat všechny zavazadla a přendavat vše, abychom se vešli do kg na osobu. Více si tedy napíšeme v červnu, až budu vědět přesný počet lidí s kufry. Jinak také dobrý nápad byl poslat pro děti jen peníze navíc. Vzal jsem děti do toho obchoďáku v Nanyuki a koupil jim za třeba tisícovku boty, ponožky, jeansy, triko, bonbony a hračku. To je myslím lepší nápad, uvidíte... jak budete chtít. Nikoho samozřejmě k dárkům nenutím, už takhle platíte dost, ale vy víte, že vaše dítě má za tgyto peníze vše co k životu potřebuje a na nás se můžete spolehnout, je to opravdu na každém z vás...

Tak to bude asi vše, mějte se moc hezky, zachovejte nám přízeň a občas jukněte na stránky co je nového u vašich dětí a nejen tam.

Ahoj Jirka OMDC
12.12. 2010  Dobrý den vám všem adoptivním rodičům. Ozývám se opět před mým odletem do Keni, který proběhne v lednu kolem 20ého. Omlouvám se vám, že jste museli čekat delší dobu na můj e-mail, ale vzniklo pár komplikací, které jsem musel řešit. Před týdnem mi zemřel podlouhé nemoci táta, problémy s Keňskou vládou ohledně www stránek a spoustu dalšího. Jelikož jsem na to sám, tak to zvládám pomaleji.
 
A: Dárky leden 2011 Hlavní důvod byl také počkat na to, až budu vědět přesně kolik lidí se mnou nyní pojede do Keni a na základě toho budu vědět počet kufrů. Nyní vám s radostí mohu oznámit, že nás letí 5 a tudíž kufrů je také 5. To znamená, že můžete posílat dárky pro vaše děti. Ale prosím !!! Ne velké !!! minule jsem měl problém s 64 dětma a nyní jich máme 85 plus ostatní věci, které musím dát do kufrů. Takže nyní doporučuji, jak jsem se ptal dětí, -  přejí si z většiny oblečení, ale to zabere hodně místa. Takže Tričko, mikču, sukni, tepláčky a podobně. Kalhoty, bundu a boty prosím ne. 85x tyto velké věci nepoberu - A NEBO 1x boty a víc nic, maximálně nějakou drobnost do ruky. Pokud oblečení nechcete kupovat, zvolte jiný druh dárku ve formě šperkovnice, míče - VYFOUKLÝ !!! :), fotbalolvého dresu, panenky, atd.. Hlavně ať to je prosím malé. díky za pochopení.
KDYBY SE VÁM TO PROSÍM POVEDLO POSLAT NAJEDNOU, ABYCH NEMUSEL MILIONKRÁT NA POŠTU. ZVOLÍME SI TERMÍN POSÍLÁNÍ BALÍČKŮ NA TÝDEN MEZI VÁNOCEMI A PRVNÍ TÝDEN PO NOVÉM ROCE. PAK UŽ BYCH CHTĚL BALIT. TAKŽE PROSÍM O SPLNĚNÍ TOHOTO TERMÍNU V POSÍLÁNÍ BALÍKŮ PRO VAŠE DĚTI S DÁRKAMI. DĚKUJU.
 
B: video Musím se všem rodičům omluvit od čísla 24 a výš za první nesplněný úkol, který jsem nedokázal v této organizaci splnit a nevidím, že bych ho dokázal v budoucnu, pokud mám vše v pořádku plnit a zajišťovat vše potřebné ohledně nadačního fondu, který zabere opravdu mnoho času. Už se mnou doma nemluví ani kolo u vozu :) jelikož dávám nadaci hodně času a nezbývá ho moc na mojí rodinu. Video jednoho dítěte zabere 1 den času. zkopírovat z kamery, setříhat ho, převést do formátu pro internet, naloadovat ho do programu Vimeo a následně vložit na stránku. opravdu jeden den práce a to od rána do večera. Od čísla 24 máme již dalších 60 dětí navíc a to bych dělal jen 2 měsíce video a nezbyl by čas na práci, na nadaci, na nic. Takže se moc omlouvám, ale snad to chápete. Nyní vám budu vkládat na web vždy po mé návštěvě nové informace a nové fotografie včetně zasílání kreseb popř. dopisů pro vás. Díky za pochopení.
 
C. Christmas party. Hellen zorganizovala vánoční párty pro vaše děti, aby dostali dárek k vánocům, najedli se více než normálně a udělali jsme jim radost. Níže přeposílám mail od Hellen - modré písmo, kolik co bude stát. Myslel jsem, že to bude jen malá party a bude to stát cca 5000 kč, jak jsem psal na Facebooku. Ale níže jsem si vše přečetl, co má Hellen v plánu a musím jen se vším souhlasit. 511 000 Keňských šilinků dělá k dnešku kurz 77KSH/1USD/19Kč = 126 350 Kč ( vždy si přepočtěte šilinky děleno 4,05 a vyjdou vám koruny ). Přeci jenom všech 86 dětí dostane vánoce a to dělá na jedno dítě 1470 kč a má v tom dárek, jídlo navíc přes vánoce než normálně dostávají, Masajské holčičky ubytování v katolické ubytovně včetně dopravy z města Meru tam a zpět, Masajské holčičky z Doldol ubytování. Další doprava dětí ze vzdálených míst do Nanyuki, celé zorganizování party viz ceny party day.  Od různých dárců jsem dokázal vybrat 8000 Kč, z různých akcí, které jsem pořádal na podzim a vybral jsem 30 000 Kč, já osobně dávám svých 20 tis. Zbývá 68 000 kč na 86 dětí což dělá 791 kč. CHTĚL JSEM VÁS POŽÁDAT, POKUD BYSTE CHTĚLI POMOCI S TOUTO VÁNOČNÍ PÁRTY PRO VAŠE DĚTI, ZAŠLETE ČÁSTKU NA ÚČET NADACE, KTERÝ JE STÁLE STEJNÝ JAKO PRO VAŠE PLATBY ZA DĚTI. DO ZPRÁVY UVEDTE VÁNOCE DĚTEM. KOLIK POŠLETE NECHÁM JEN NA VÁS. MOC DĚKUJI ZA POMOC.

12.12. 2010 - našlo se pár lidí, kteří s touto akcí nesuhlasí a píší - že je to trošku v rozporu s tím, k čemu měla nadace sloužit. Pomáhat hladovým dětem, které čichají lepidlo, nebo jsou zneužívány a nebo jsou nemocné atd. A my si dovolíme dětem udělat party v Anglickém stylu.
Mohu k tomu říct jen jedno - Nikomu nenakazuji, aby poslal oněch 790Kč. Jen jsem žádal, zda byste chtěli pomoci, udělejte to. Kdo nechce, přeci nemusí. Zbytek dohradím já ze svých peněz. Hellen toto zorganizovala proto, aby naše děti poprvé poznali jak vypadají vánoce. Chudí lidé v Keni se na vánoce sejdou a modlí se celá rodina a najedí se. Toď vše, ale naše děti neměli ani to, když většina nemá rodiče. Mimo jiné je tato cena o trochu vyšší, jelikož je v tom zahrnuta doprava dětí a ubytování. Dnes máme rozházené děti v okruhu 700km a je jich 86. Musejí se dopravit tam a zpět. Kdyby všechny děti byli pohromadě, vyjde to o polovinu levněji, ne-li méně. Vánoce dětem budou krom jného sloužit také obrovské reklamě OMDC v tom kraji u vlády, kterou hodně potřebujeme pro stavbu dětského domova a bude to pro nás zviditelnění, jelikož to vyjde v novinách vč, fotografií, - jak se nyní mají zneužívané holčičky, které zažili co zažili a nyní mají vánoce, o kterých ani kdysi ani nevěděli. kdybychom tuto party nepořádali, zůstali by sami v dětském domově v Meru o vánocích. Já to tak prostě nechtěl a s Hellen návrhem jsem souhlasil. Tak se na mě nezlobte, ale znovu opakuji - pomoc je opravdu jen dobrovolná, nikoho nenutím, jen žádám. díky za pochopení JIRKA.
 
Zde je soupis nákladů, které spočítala Hellen
BUDGET
 
A. All sponsored children shall be bought christmas gift of one pair of  home shoes and new clothes each @ 2000 ksh.
ie. 86 x 2000= 172,000 ksh.
 
B. MAASAI MERU GIRLS
All to stay for 3 days at monastry. - Ubytování v katlocké ubytovně jako v srpnu 2010
16 girls x3days x700 = ksh 33,600 - To je 58 kč na den dítě - spaní a jídlo
 
C. PARTY DAY
FOOD TO COOK
ITEM                                                             HOW MUCH IN KSH
RICE                                                                    4,000
ONE BULL(male cow)                                             30,000
SODAS (25 crates)                                                12,000
POTATOES                                                           3,000
COOKING OIL                                                       2,230
SALT                                                                        40
CHAPATI FLOUR                                                    1,150
CARROTS                                                             1,000
ONIONS                                                               2,500
TOMATOES                                                           1,500
GREEN VEGETABLES                                                5,000
GREEN MAIZE                                                         1,000
SWEETS                                                                 1,000
BISCUITS                                                              1,050
SNACKS                                                                 2,000
BALOONS AND DECORATIONS                                   2,500
BIG CHRISTMAS CAKE                                              5,000
DISPOSSABLE PLATES AND SPOONS                           3,000
LABOUR( pay to women to cook,cut meat etc            10,000
TENTS                                                                  7,500
CHAIRS                                                       FREE (OLD HOUSE)
TABLES                                                        FREE (OLD HOUSE)
DISCO BAND,BOUNCING CUSTLE,FACE PAINTING,BALLS,ROPES,
GAMES (OXYGEN ENTERTAINMENT GROUP)                  35,000
VIDEO ( 0N 20TH AND 21ST)                                     10,000
TW0 WEEKS TRANSPORT                                          20,000
 
TOTAL                                                                        KSH.          165,470
 
D. All sponsored children to be given more food for home to cook on 25 Dec,Christmas day,31st Dec, new year eve, 1st Jan 2011 new
year celebration.
 
one adoption/sponsored child get
 
3KG SUGAR                                  300
5KG RICE                                     400
6KG CHAPATI FLOUR                     330
2KG COOKING OIL                         300
3KG GREEN GRAMS                        300
TOTAL                                 KSH. 1630
 
so, 86 children  x 1630 = Ksh.140,180
 

A +B+C+D = KSH. 511,250

D. Odlet leden 2011. Jak jsem již psal výše, přidali se ke mě 4 lidé, kteří chtějí okusit Keňu na vlastní kůži a pomoci mi s prací s dětmi. Mám v plánu opět navštívit všechny vaše děti a pořídit fotografie a nové informace. Nakoupit jim jídlo v Katarině ( velký levný trh s jídlem ) a každému dítěti dovést 40kg tašku s jídlem a vašimi dárky. Někteří si přáli i větší věci, jako je kolo a podobně, takže pokud jim splníte přání a pošlete částku na účet, tyto dárky jim koupím v místě a dovezu. Lidé, kteří se mnou poletí se vracejí za 14 dnů zpět a já zůstávám měsíc, abych konečně rozjel tu stavbu domova, jelikož úřady mi stavbu stále pozdržují a je potřeba lítat hodně po úřadech. Kdo by chtěl někdy v budoucnu letět se mnou, není v tom problém. Můžete si také zaskočit na 3 dny do národních parků za lvama a slonama spolu s mými kamarády Patrickem a Cyrusem, kteří jsou profesionálními průvodci po Keni. slíbil jsem jim, že jim udělám malou reklamu :) tak se prosím podívejte na jejich stránky díky http://www.kenyatours.cz/
 
 
E. Fotografie a dopis. Pošlete také prosím ve vašem balíčku vaše vytisklé fotografie, které chcete, abych předal dítěti. Přiložte také pokud chcete dopis v angličtině a mi mu ho přeložíme do jeho rodné řeči. Nyní se mnou letí 2 lidé, kteří umějí o mnoho lépe anglicky nežli já, takže budeme mít výhodu :) 
 
F. Aukce jaro 2011 Budu opět po mé návštěvě Keni pořádat aukci na internetu a předem děkuji panu Masarikovi za pomoc s www stránkou, aby aukce byla on-line. Nyní jak víte proběhla aukce obrázků dětí z Keni. Nyní mám v plánu dovést dárkové předměty, nafotit a vložit na web do aukce. Chci přivést opravdu zajímavé věci jako různé ebenové masky, pravé ebenové sošky zvířat, náhrdelníky masajů, obrazy, a jiné. Tak doufám, že se do naší aukce připojíte a výtěžek dáme třeba na příští vánoční párty pro děti, nebo na nový domov.
 
 
 
Co řící závěrem.... Snad jen držte palce, ať se nám podaří navštívit všechny vaše děti, jelikož bude v tu dobu normálně škola. minule jsem z 63 dětí nedokázal najít 3 a to byli prázdniny. Teď jich máme 86 a bude to o mnoho složitější. ale pokusím se v na místa vracet a navštívit všechny.
Tak kdyby jste měli nějaký dotaz, napište mi. Jen prosím o strpení na odpověď, jelikož mám teď opravdu mnoho zařizování ( pohřeb táty, práce - konec sezony, nadace, vánoční party atd...) a nezvládám vše tak jak bych měl. Takže odepíši, ale možná se zpožděním. Díky za pochopení.
 
Tak se mějte moc krásně a zdraví vás JIRKA
 
OMDC - ONE MORE DAY FOR CHILDREN

 

6.9. 2010

Dobrý den a ahoj všem. Konečně jsem se dostal k napsání mailu pro vás všechny adoptující rodiče na dálku. K dnešku máme již 69 adoptivních rodičů, v srpnové návštěvě jich bylo 64 a v tuto dobu měli všechny děti prázdniny. Takže jsem se obával, aby jsme je všechny našli doma. Mohli odjet k příbuzným do jiného města, pást někde dál zvířata apod. Z 64 vašich dětí jsem navštívil všechny, ale 3 z nich jsme nedokázali najít doma. Ostatní děti byli všechny obdarovány vašimi dárkami, pořízeny fotografie, pořízeno video pro děti od č. 24. , pořízeny informace atd. 3 děti, které jsme nedokázali jsou Soina Lekinai, Mikei Lematunga a Zawadi Lereete. Moc se omlouvám. Hellen ale slíbila, že je navštíví sama, předá dárky, udělá fotografie a oznámí dítěti, že mají novou rodinu.

Postupně budu vkládat vše nové o vašem dítěti na www stránky fondu pod vaší stránku. Ještě na tom můj webmaster pracuje, aby to bylo přehledné a vyznali jste se v tom. Nahoře v menu bude od teď vždy měsíc a rok, kde bude vše z mé poslední návštěvy. Příklad srpen 2010, leden 2011... Jen mi na to dejte tak měsíc. Pořídil jsem 3852 fotografií a nyní je třídím, zmenšuji a zakládám. Video k novým dětem bude ještě o něco déle. Nejdříve musím sestříhat hlavní film a pak se vrhnout na jednotlivé dítě. Všem, kdo ještě nemá certifikát o adopci ho zašlu v nejbližší době poštou. Mám všechny.

Co se týče doby ve které jsem nebyl v Keni, tedy poslední půl rok, Hellen udělala pro děti spoustu nového. Všechny mají zaplaceno školné a chodí do školy. Mají novou uniformu a boty do školy. Také novou tašku do školy s nápisem One More Day for Children. Všechny byli vyšetřeny od našeho doktora na různé nemoci, zda jsou vpořádku. Bylo jim pravidelně dováženo jídlo. Bylo postaráno o nájemné aby je nevyhodily ze slumového domku, takže všechny se mají tak jsem slíbil.

Při mé návštěvě bylo opět zakoupeno jídlo a na jedno dítě bylo odevzdáno 40kg taška s různými ingrediencemi. Předal jsem jim dárky od vás a ty co neměli dárek, dal jsem jim plyšáka nebo pastelky, panenku ( Díky Radko ) prostě co bylo. Všechny měli radost a bylo to ode všech skvělé uvítání.

Jinak pro ty co ještě nebyli na mojich stránkách v současné době, zde je reportáž o poslední cestě srpen 2010, kde je vše dopodrobna napsáno. http://www.omdc.cz/nadacni-fond/kenya-srpen-2010/reportaz , také tam neleznete alespoň 1 fotku vašeho dítěte při mé návštěvě.

Tak to je prozatím vše a dejte mi prosím čas na vložení všeho nového na stránky.

Díky Jirka

10.7. 2010

Ahoj vám všem adoptujícím rodičům. Před odletem do Keni 2.8. mám na vás ještě pár proseb. Týká se jen některých. 50% z vás m á již vše v pořádku.


1.Prosím vás o dárek pro mrně poslat co nejdříve. Chtěl bych balit kufry nejpozději týden před odletem a prosím malý ten dárek. Sice nyní jedeme do Keni 4 ( Patrick, Cyrus, Marie a Já ), ale stejně mnoho místa v kufru nebude. Přeci jenom už je nás 54. Můžete k dárku i přiložit dopis pro mrně v angličtině. My mu ho do jeho jazyka přeložíme a věnujeme.

2. Ti co již minulý rok poslali fotografie, prosím znovu a samozřejmě nově adoptující rodiče - Pošlete mi fotografie přes e-mail kolem 800kb. Fotografie vás, rodina, prostě tu, kterou chcete věnovat dítěti v Keni.

3. V minulosti jsem vás prosil o vyplňování variabilního symbolu při platbách pro dítě, abyste udávali vaše rč. Zjistil jsem, že jednoduší pro orientaci je pro mě číslo vašeho dítěte, tedy vs. 035, 021, 054 atd. Prosím vás u trvalých příkazů o změnu a samozřejmě i při jiných platbách jako je hotovost na účet a pod. Díky.


K nové cestě nyní v srpnu:


od čísla 24 a výš vám všem vytvořím krátké video o dítěti ( 001 - 023 již video mají z ledna 2010 ) , je to hrozný žrout času - stříhání a vkládání na stránky. Takže určitě nebude hned, ale snad všechny do října stihnu. Fotografie pořídím všem od 001 - po 054, to je samozřejmost. Informace o novém stavu dítěte, jak se má, co je nového opět pořídím pro všechny a takto to mám v plánu dělat při každé návštěvě. jen to video prosím pochopte - jen na poprvé. Ostatní záležitosti v průběhu doby co nejsem v Keni vyřizuje Hellen a já od ní zjistím veškeré informace a v září vám je předám. Certifikáty a poděkování pro nově adoptující rodiče dovezu taktéž. Tak to je asi vše k dětem


Jinak jak asi víte, jistý Martin mi poslal na účet dar na stavbu dětského domova 100 000,- Kč, skvělé pro začátek, krom toho jsem na různých akcích povybíral kolem 40tis a také kolem 15 tis jsem obdržel od různých dárců - díky všem. Ze svých peněz beru do Keni ještě 150 000,- Kč, takže stavba by se měla rozjet, snad nevzniknou žádné komplikace. 300 000 tis na začátek jsou dostačující peníze. Pozemek jsme dostali, resp. přiklepnuto minulý týden na radě města Doldol a potvrzeno mluvčím prezidenta Keni Francisem Ole Kaparem - 10 Akrů x 4063m2 = 40 630 m2, skvělá zpráva. to zbude i na pozemek pro domácí zvířata, které mám v plánu také po dostavbě koupit.


Takže snad jsem na nic nezapomněl, kdyby jo, ještě pošlu doplňující info.


Tak se mějte hezky - Jirka z OMDC


15.5. 2010 v.s. změna

Prosím o změnu v.s. Nyní vidím, že je pro mě snadnější při orientaci abyste psali do v.s. při platbách číslo vašeho dítěte - např 001,026,038....Takže prosím o změnu při trvalých příkazech a při jednotlivých platbách uvádět tento symbol. Díky moc Jirka.

Seznamovací Jarmark 5.6. 2010 pro vás všechny

Ahoj opět vám všem. Jelikož mám skvělou bývalou švagrovou, která má taktéž adoptovaného jednoho mrňouse, zorganizovali jsme pro vás všechny společné setkání. Zámecký jarmark v sobotu 5.6. 2010 na Zámku v Loučni u Nymburka. Uděláme nějaký bazar obnošeného oblečení a výtěžek z něj použijem pro stavbu nového dětského domova. Připraviíme letáky, aby nám sem lidi průběžně nosili oblečení, které doma nepotřebují. My to budeme skladovat a v rámci jarmarku uděláme prodej v oranžerii, jakýkoli kus dětského oblečení za 10, dospělácké za 20 Kč ( příklad ). K tomu tady musí být lidi co to připraví, roztřídí podle velikostí a typu oblečení. Pomůžete mi? Bude to dobrá seznamovací akce pro adoptivní rodiče. Takže vás všechny tímto zvu na tuto akci 5.6. Kdo je z daleka, není problém ubytování v místě. Uděláte si hezký víkend na zámku a ještě pomůžeme sehnat peníze na nový dětský domov. Co vy na to? Ahoj Jirka

 

                   Medvídcí a vaše foto

4.2. 2010 Dobrý den nebo ahoj Vám všem, co jste adoptovali děti z Keni. Zapomněl jsem vám říct pár věcí. Omlouvám se za popletení bílých medvídků, kterých jste náhodou poslali 5 podobných. Každé dítě svého medvídka dostalo, akorát to možná nebyl právě ten váš, ale to je myslím maličkost. Budu potřebovat vaše fotografie - opět. Ale nyní už ode všech prosím. Vaše první fotografie zůstali v šanonech v Keni pro orientaci.  Chci je dát dětem a kdo bude chtít, dám je i na web k vašemu dítěti. Pošlete mi je prosím ve velikosti kolem 800kb na mail. omdc@omdc.cz

 

                         Důležité

4.2. 2010 Dále jedna důležitá zpráva. Pokud jste četli mojí reportáž leden 2010 víte, že 20% z vašich peněz posílaných pro děti musím odevzdat Keňské vládě a lidem co budou pravidelně navštěvovat vaše děti. Ti co mají částku nad 12tis Kč ročně se to netýká ( i když samozřejmě pokud chcete, můžete částku o 20% zvednout, je to na vás, jde to pak už jen navíc dětem a my dokážeme pro ně víc ), ale pro ty co mají částku pod 12tis Kč ročně se chci zeptat, zda by dokázali přispívat alespoň to minimum 12 000,- Kč. Vím, že pro někoho to může být hodně, takže vás také do ničeho nenutím. Je to jen na vás a vše zůstane v anonymitě. Jde o to, že po odevzdání zmíněných 20% Keni zůstane málo na dítě a zaplatit školné, uniformu, tašku do školy, knihy a potřeby do školy,  lékaře, nájemné - obávám se, že budeme muset u dítěte někde slevit. Takže vám děkuji za pochopení a napište mi.   Ahoj Jirka

 

                Pořadová čísla dětí

3.2. 2010 Asi jste si všimli, že jednotlivé dítě má pořadové číslo. Od teď se děti, které již mají adoptivní rodiče budou číslovat. Začátek je zkratka nadačního fondu ONE MORE DAY FOR CHILDREN tedy OMDC a následně číslo 001, 002, 003 atd. a jeho jméno.  Toto číslo už dítěti zůstane napořád, tedy do jeho věku 18 let.

 

     Jak proběhla návštěva dětí, poděkování

30.1. 2010 ADOPCE dětí, co mají adoptivní rodiče. Zde jsou děti, které již měli to štěstí a našli zmíněné adoptivní rodiče. Při shlédnutí jednotlivých dětí uvidíte, že pomoc od vás se jim dostává v plné výši a také fotografie a video to dokazují. Děti od okamžiku co jsem je navštívil pookřáli ne o 100%, ale o 1000%. Měli takovou radost, že mě furt objímali, ukazovali kamarádkám a kamarádům svoje nové hračky, pěstouni, nebo nemocní rodiče jim ihned udělali jídlo, dostali ode mě bonbony a jiné sladkosti. V nejbližší době k nim zavítá doktor a vyšetří je včetně toho, že jim nakoupíme potřebné léky. Hellen v nejbližší době doveze potřebné jako je uniforma do školy, taška do školy, knihy do školy, postel aby měli kde spát a jiné různé věci, které jednotlivé dítě potřebuje. Platby za školu budou převáděny přes náš účet atd..

Prostě můžete být na sebe hrdí, vy, co jste jim dokázali dát nový život.

Za to vám děkuji i já Váš jiří Pergl

   

         e-mail pro vás po návratu z Keni

27.1. 2010   Přeju vám dobrý den nebo ahoj. Jsem zpět z Keni a mohu vás jen potěšit. Všechny vaše adoptované děti jsem navštívil a měli velkou neutuchající radost. Udělal jsem vám každému mnoho fotografií jak drží v ruce vaše dárky a vaše fotografie a natočil video, které postupně musím sestříhat a upravit do internetové podoby. Děti jsem navštívil v sobotu a v neděli, takže jsem měl reálnou šanci je všechny nalézt doma ve slumech popřípadě v Masajských vesnicích nebo dětském domově. Děti pro každého z vás namalovali popř. napsali dopis a pošlu vám ho.
    Pořídil jsem také pro vás nové informace o dětech, pěstounům nebo rodičům daroval zakoupené jídlo a sepsal vše potřebné, co jednotlivé dítě bude potřebovat.
Všechno bylo prakticky ve stejném duchu - školné, nebo školku, uniformu, tašku do školy, knihy do školy, tužky a sešity, jídlo a nájemné, občas také postel, aby dítě nespalo spolu se třemi nebo čtyřmi sourozenci na jedné posteli. U těch, kteří jsou bohužel HIV pozitivní ještě navíc léky a jaké.
    Dále- Zaregistrovali jsme do OMDC i doktora z nemocnice v Nanyuki, který všechny vaše děti navštíví a udělá jadnotlivé prohlídky a odebere krev. Zaregistroval jsem do OMDC ještě 2 právníky a vyhotovili jsme pro vás oficiální certifikát o adopci vašeho dítěte, tudíž se nemůže stát, že by dítě mohl adoptovat ještě někdo jiný.
Zřídil jsem účet OMDC u Standard Chargered bank v Nanyuki, přes který se budou platit jednotlivé potřeby. ( škola, doktor, léky, ... ) Prostě vše musí v Keni protéct přes účet, aby vláda keni měla přehled o transakcích a také je to dobré pro lepší orientaci kam a na co se peníze posílají.
 
    Dále dle zákonů vláda Keni vyžaduje, aby se strhávalo 20% z měsíční splátky. Něco jde na daně a něco jde na náklady. Náklady se rozumí to, že děti potřebují pravidelnou péči. Měsíčně je navštěvovat, kupovat jídlo, dovážet k nim doktora, spát v dané oblasti, platit dopravu na určené místa, platit pomáhajícím lidem jídlo, dovážet jim věci, které potřebují ( tašku do školy, knihy do školy, školní potřeby, některým teď postel ) a to už samozřejmě zadarmo nejde. Na to těch 20%. Zbytek jde již a jen dítěti.
 
    Pomalu, ale jistě obnovuji www stránky a doplňuji informace. Hodně se toho změnilo a myslím, že jen a jen k lepšímu. Začal jsem tím, že jsem vložil reportáž z této poslední návštěvy, která je dnes textově dokončena, jen chybí pár fotek na konci a sepsat vám náklady na konec reportáže. V LEVÉM MENU KENYA LEDEN 2010  Myslím si, že je to velmi zajímavé čtení a kdyby někdo objevil nějakou tu hrubku, dejte mi zprávu a já to rád opravím. Toto je hrubá verze, kterou jsem smolil po večerech v Keni.
 
Všechny certifikáty, dopisy od dětí, cd s fotkami v plné kvalitě a poděkování od OMDC vám pošlu poštou na adresu, kterou jste mi nadiktovali.
 
novější informace o dětech a později i video vám vložím na web. Děti, které máte adoptované se nyní budou nacházet v sekci menu - již adoptované děti, jelikož jsem přivezl opět spoustu dalších smutných případů a bylo potřeba to vše oddělit na nové a staré pro lepší orientaci.
 
    Toto vše jsou jen slova a fotky, i když také dokáží říct mnoho, ale až dostříhám video, cca 1,5měsíce, uvidíte vše v plné realitě a myslím že vás opravdu nadchne...
 
Tak se zatím mějte hezky a prosím dejte mi na všechno čas. Přeci jenom to dělám sám.
 
 
              Ahoj váš Jirka Pergl
Sarafina Kaari (8 let)
Od narození má AIDS, kterým se nakazila krví od své matky. Maminka jí zemřela před 2 roky na AIDS. Žije s prababičkou a pěstouny. Spí na hliněné podlaze v domě z plechů a prken..

Více se o Sarafině dozvíteenglish
Partneři
Asfalt.cz - provádíme opravy a homogenizace silnic, komunikací, chodníků a železničních přejezdů. Dále zajišťujeme opravy spár v komunikacích, opravy propadlých kanalizačních vpustí a šachet a veškeré práce s tímto spojené. Expedice-World.cz Lov mečounů - cestovní agentura DORADA. Destination City Guides By In Your Pocket TOPlist
RF-HOBBY