Keňa jak jí neznáte


KEŇA JAK JI NEZNÁTE, NAPSAL JIŘÍ PERGL:
Rozhodl jsem se vám napsat něco o Keni, tak jak ji neznáte. Každý, nebo spousta lidí si myslí, jak může být úžasné a naplňující pomáhat hladovým dětem v Keni a dělat tuto práci. Je to tak, je to ohromně naplňující a dělám tuto práci rád.
Samozřejmě s ní budu pokračovat, ale i tato krásná práce má své stinné stránky a krušné chvíle, které k ní patří.

Nevím kde bych začal, je toho tolik. Snad s cenami. Nikdo kdo tu nebyl si nedokáže přestavit jak je tu draho a i já si nedokážu představit, jak bych uplatil všechny náklady a zdejší život, nemít peníze, které našetřím v průběhu roku z mé firmy.

Malá ukázka z toho, co vše se musí zaplatit během mé návštěvy zde v Keni. Už jsem kdysi psal, že auta jsou zde šíleně drahá a od toho se odvíjí i půjčovné. Takže hned v počátku naší cesty dojde na půjčovné. Bez 4x4 se zde neobejdu, jelikož cesty do některých oblastí to přímo vyžadují a k některým dětem co máme v adopci bychom se nedostali. Takže na mě vždy čeká platba auta tj. dle USD cca 4000,- na den x 35 dnů = 140 000Kč a to ještě mě čeká měsíc žití. K tomu ještě druhé auto dodávku 4x4 Hiace po dobu rozvážení jídel, dárků, uniforem, bot, atd.. Jelikož 6 pracujících lidí spolu s těmito věcmi se do 1 auta nevejdou. Takže dalších 60 000,- Kč na 14-16 dní. V průběhu cest a žití v Keni platím naftu do obou aut, což dá při současné ceně benzinu 30,- litr kolem 20 000,- Kč.

Přijedeme do Nanyuki a spadnou na mě platby za kancelář, internet, elektriku. 3000,- měsíc x 6 = 18 000,- Kč. Zaplatím v resortu, kde přebýváme dopředu na 35 dnů 1000,- Kč na den, dá to 35 000,- a to není žádný Hilton, šváby, blechy, občas studená sprcha atd. dále počítáme, že lidé, kteří pro vás pracují musejí jíst a vy také, což dá v průměru 1000 Kč na den = 35 000,- k tomu další výdaje, se kterými nikdo nepočítá, třídění jídla v počátku do tašek 10 lidí, platby za opravy pneumatik, jelikož cesty s ostrými kameny dávají gumám co proto, opravy aut a čištění každé 2 dny od prachu, různé poplatky úřadům, cca 20 000 Kč, dále výplata klukům za měsíční práci, která nedělá moc, ale počet dnů to hezky znásobí. 400,- Kč na den pro jednoho x 2 lidi x 35 dnů 28 000 Kč, pracují od rána do večera, no a k tomu jim musím zaplatit ubytování v nejlevnějším hotýlku v Nanyuki, jelikož kluci bydlí v Nairobi, což dělá 26 250,- Kč.

Dále také platby za telefonování. Kontakt s rodinou a blízkými je přeci také potřeba. Než jsem zjistil, že tu funguje internet přes mobil a můžete volat přes Viber za data, stálo mě to cca 10 000 měsíčně. Letenka a vízum cca 20 000,- Kč.
Já už nevím co všechno je dál, protože je toho tolik, že si to všechno nepamatuji, ale spousta dalších věcích by se našla. Takže jen hrubý odhad jedné cesty mě vychází na 412 250,- Kč x 2 návštěvy v roce a to nepočítám, že ještě investuji do stavby domova cca kolem 100 000,- a výdaje doma v ČR, internet, www stránky, grafik, telefony, kancelářské potřeby, cartidge do tisk, atd.. Vše tyto platby hradím z mé roční stresující práce v oblasti stavebnictví a pak se najdou tací lidé, co prohlašují, že je to stejně jen záminka jak čistit špinavé peníze, jak z toho profituji, jak……Já nevím co si ještě kdo vymyslel, aby nám, OMDC a hlavně mě ublížil.
Lidi jsou zlý, závistivý a berou mi dech s touhle prací pokračovat. V životě dokázali jen pomlouvat, závidět a nepřát druhému úspěch, přitom sami o sobě mluví, jací jsou úžasní a v životě dokázali tak akorát jen kecat. Takže vám všem, kteří takto uvažujete a mluvíte o mně a OMDC tímto způsobem: všechny platby, výdaje, náklady, příjmy jsou vedeny v účetnictví jak zde v Keni, tak u nás v ČR a je možno do nich veřejně nahlédnout.

Další stránkou této práce jsou podmínky pro práci. Není zde občas lehké žití. Ti, co vás neznají, dospělí, na vás často pokřikují hej Mzungu, tedy hej bílej a pokračují, dej, dej. Sedí špinavý u silnic a jen pokřikují. Už na ně radši nereaguji. Dále se mi po dlouhé době přihodilo, že jsem potřeboval do nemocnice. Objevily se mi příznaky Malarie. Musel jsem navštívit soukromou nemocnici jednoho Inda, kde jsme před časem monitorovali u našich dětí HIV. Hned registrace 400,- Kč, odběr krve 800,-. Za všechno hned a předem. V místní nemocnici by mě náš doktor vzal hned a zdarma, ale asi bych si tam
nenechal vzít krev. Tady jsem čekal spolu dalšími cca 3 hodiny na doktora, ale vyplatilo se. Naštěstí to byl velký úpal.
Co se ale týče nemocí, co zde jsou a s kterými se zde setkávám při naší práci, tak je jich opravdu hodně. Ve slumech si podáváte ruku s každým druhým nakaženým HIV. Tuberkulóza je zde hodně rozšířená. Pokaždé, když si sednu s dětmi do jejich sedaček, pokoušou mě blechy a to jsou nějaké kousance, které zmizí až tak po měsíci, kam se na to hrabe komár. Pálí to jak čert. To že je zde malarie od komářího kousnutí na denním pořádku asi říkat nemusím. Takže práce je to dosti nebezpečná a nakažení čímkoliv hrozí na každém rohu.

Co se týče čistoty, tak ta je zde kritická. Záchody tak u nás za 2 světové. Nikde pitná voda, jen dešťová a ta je v nádržích na střeše někdy i měsíce. Do nádrží pálí slunce a bakteriím je jak v ráji. Takže čistit si zuby v této vodě je také zničující. Dostaví se rychle střevní potíže a vy víte, že příště jen čistit zuby s vodou z plastové láhve. Všude prach, pálení odpadků a plastů ve městech na denním pořádku, častý zápach, který vás dusí. Auta, které zde jezdí jsou tak v průměru 25 let stará a nějaké emise? Jedete za "náklaďákem", který není díky černému dýmu vidět, do toho praží slunce 35 stupňu ve stínu a jede po prašné cestě, že oblaka vystupují do 20m výše. Nemůžete si v žádném případě stáhnout okénko, jinak nepřežijete. Takže v autě se po chvíli vytváří 50 stupňů vedra a máte na kahánku. Když se vám takové auto podaří předjet, za 2 min dojedete to samé v jiném podání. Takže celý den dýcháte prach, smrad a toxický kouř.
Pak se také hodně setkávám s placením na úřadech. Nedokážete si představit co mě stálo úsilí, dát všechny registrace a dokumenty do pořádku co se týče dětského domova a projektové dokumentace. Všude tvrdím, že je to charity foundation, proč musíme platit?? Tady to nikoho nezajímá, za všechno se musí platit vládě, bohužel.. Bylo to opravdu hodně, mluvím o desítkách tisíc, možná hodně přes dvě stě tisíc. Tyhle peníze nikdo nevidí ve hmotné podobě a nejdou ani vidět. Jenže bez nich by se stavba nikdy nerozběhla.
Dopravu už jsem zmiňoval, co se týče prachu a výfuků, ale cestování zde je opravdu hodně nebezpečné. Celkově Keňa nikam nepospíchá, což zjistíte pokaždé, když na něco, někoho čekáte. My tomu říkáme Kenya time. Půl hodiny znamená 2 hodiny. Chceme navštívit děti ve škole a dát jim uniformy, 2 hodiny návštěva. Uvítací výbor vám donese židle pro všechny. Pak vám
head teacher 15 minut mluví o finančních problémech jejich školy, pak se vzájemně představíme co kdo je a co kdo dělá. Pak vám dají visit book, tedy knihu, kam se všichni musí zapsat jako vážená návštěva. Po hodinové debatě o ničem vám dovedou
děti a můžeme začít pracovat. Tím chci říct NO HURRY KENYA, za to na silnicích se můžou všichni přetrhnout, kdo bude nejrychlejší. Jenže v těch jejich starých škopkách, které nebrzdí, nejedou, tech. stav jak u nás ve šroťárně. Samozřejmě se zde najdou opravdu drahá auta, je jich pramálo, ale převážně to jsou auta politiků a vlády, popř. businessmana. Takže bouračky a smrťáky na každém rohu. Příklad. Jedete do kopce za neviditelným náklaďákem. Matatu drivers, tak se říká místním kamikadze řidičům malých autobusů pro 12 lidí, kde jich jede i 20 to nevydrží a začínají mě předjíždět před horizontem, ale ne jeden, v zrcátku vidím „vykouklou“ kolonu. Řadím se hodně doleva ( jezdí se zde vlevo ) a čekám co se bude dít. Po chvíli se ozve troubení a v protisměru se řítí politik s novým Range roverem 150km v hod. Všichni se nalepí na sebe a jede se ve třech pruzích, přitom každý má kolem zrcátek místo tak na jeden prst. Nebo jedete z velkého kopce, padáku a ze zatáčky se proti vám vyřítí 2 náklaďáky, kteří se už asi 5 minut předjíždí a ten pomalý mu nezpomalí. Tudíž jediná šance jak přežít je předvídat a jet pomalu, abyste to stihli strhnout do krajnice, popřípadě vjet do pole. Někde to bohužel nejde, jako silnice z Nairobi na Masai Maru, kde náhorní plošina začíná padat na úroveň moře. Zde je silnice místy bez svodidel, jelikož jsou proražená od uhýbajících aut, popř. od náklaďáků, kterým selhaly brzdy. Na dně propasti se nachází vraky aut, která neměla štěstí.

Dále také jejich klasické "spomalováky" Vůbec se nedivím, že je zde staví na každém rohu, jinak by se asi mezi sebou pozabíjeli. Jedete po rovné silnici mezi městy a z ničeho nic bez označení vystouplý asfalt, že normální "osobák" musí utrhnou olejovou vanu. Převážně se nacházejí pod stromy, takže za slunce je nemůžete vidět. Už se mi stalo, že jsem ho přeletěl v 80km/hod. To je o zlomení hlavy o strop, nepočítaje škody na autě. No a poslední k dopravě je noc. V noci zde cestovat je sebevražda, nebo spíš jasná smrt. Jedete po silnici šíře na 2 auta. Proti vám jede kolona, kde každé druhé má dálková světla, každé páté nesvítí, nemůžou, nemají čím, každé 4 má jen jedno fungující světlo. Do toho všechny motorky jezdí na dálková, Pak se vám pletou do cesty na každém rohu neosvícená kola a mraky lidí chodících po silnici. Do toho zvířata a máte o průšvih postaráno. Jedete max 50 v hod. to se nelíbí těm za vámi, takže vás předjíždí, když vás předjíždí začínáte se blížit ke kolu a pěším. Jen troubíte, ale oni stejně nereagují. Občas jsou to opravdu milimetry.

Ale zase na oplátku musím říct, že jsem zde poznal spoustu skvělých a hodných lidí, kteří vám rádi pomůžou. Poznal jsem nezapomenutelnou přírodu, která vám každý den dodává sílu pracovat a pomáhat dětem, které vám na oplátku dají ten zářivý úsměv. To je to, proč stojí za to se sem vracet a pokračovat v této nádherné práci.
Děkuji za vaší podporu. Jirka pergl

Pokud jste dočetli sem, děkuji a doufám, že jsem vás neodradil od návštěvy této nezapomentulné země. Jirka Pergl.

1329289849
1329289855
1329289857
1329289859
1329289863
1329289866
1329289870
1329289871
1329289875
1329289877
1329289879
1329289882
1329289891
1329289895
1329289900
1329289905
1329289908
1329289914
Sarafina Kaari (8 let)
Od narození má AIDS, kterým se nakazila krví od své matky. Maminka jí zemřela před 2 roky na AIDS. Žije s prababičkou a pěstouny. Spí na hliněné podlaze v domě z plechů a prken..

Více se o Sarafině dozvíteenglish
Partneři
Asfalt.cz - provádíme opravy a homogenizace silnic, komunikací, chodníků a železničních přejezdů. Dále zajišťujeme opravy spár v komunikacích, opravy propadlých kanalizačních vpustí a šachet a veškeré práce s tímto spojené. Expedice-World.cz Lov mečounů - cestovní agentura DORADA. Destination City Guides By In Your Pocket TOPlist
RF-HOBBY