Reportáž ze záchrany Masajských holčiček


 

Článek z novin Daily news of the Kenya z 16.1. 20010 kde novinář popisuje jejich první zachránění sociální pracovnicí Josephine Kulea. Následně s Josephine, která je nyní spolupracovnicí OMDC a mojí velkou pomocnicí v Masajské kultuře se ujímáme zmíněných 10 dívek, ale pak ještě jedné a další den 2 a odvážím je do nového dětského domova ve městě Meru a platím za ně 1. měsíc

Společná fotka v dětském domově společně s 11 Masajskými zneužívanými dívkami. Je na nás vidět, že už máme radost, jelikož holčičkám skončili útrapy a mají kde spát a někoho kdo se o ně postará. Jen ne nadlouho - musím pro ně sehnat adoptivní rodiče.

Zleva Já, svatý otec Francis, Hellen Gathogo a napravo naše nová Masajská pomocnice Josephine Kulea a Itlalská  ředitelka jiného dětského  domova v Nanyuki, která se postarala  na týden o polovinu těchto dívek v jejím domově.

 

    Já společně s Hellen a sociální pracovnicí Josephine mimochodem Masajkou jsme oznámili vládě města Nanyuki že nadační fond ONE MORE DAY FOR CHILDREN se ujme Masajských dívek a pomůže jim. Náš novinář se zaradoval a začal o tom psát článek do novin. Jedeme si je vyzvednout do 2 dětských domovů společně s jedním autem, jelikož jsme zjistili, že dívek je nakonec 11 ( a další den o 2 více ) a plus nás 5, to se opravdu už do Toyoty vejít nemůže, i když je docela velká. Přijíždíme pro první půlku a já nevěřím vlastním očím. Přede mnou stojí malé děti, malé holčičky, to nejmenší má tak 3 roky – ony byly provdány a museli provozovat sex?? Teď už jsem jen nebyl nasranej, teď už jsem ani nemohl popadnout dech, jak jsem chtěl někoho pořádně praštit. No nic, tím si nepomůžu a naštvanou náladou jen vystraším holčičky.

         Naložili jsme je do auta a vyrazili na sever cestou na Somálsko do města Meru. Důvod proč právě tam? Josephine zařídila ubytování a katolickou školu pro oněch 11 +2 dívek v místním dětském domově, který je přijal. V tomto domově ona také pobývala a zná se s ředitelem, resp. Svatým otcem, který ji i učil. Masajské dívky přijal, sice ne zadarmo, ale přijal. Domov sponzorují Američané a Italové. Cesta z Nanyuki do Meru je celkem v pohodě. Asfaltová cesta plná výmolů a retardérů, ale lepší než prašná cesta s půl metrovými výmoly na Doldol. Akorát cestou narážíte na sfetované řidiče po droze zvané MIRA. To je kytka pěstovaná v Keni, která se vyváží do celého světa pro lékařské účely. Místní ji žvýkají a přivádějí se do extáze. Asi 3x pro ti mě vyrazilo auto v proti směru. Kličkovalo sem a tam a já musel na brzdy a do pangejtu, abych něco neprovedl holčičkám co seděli vzadu. Otáčet to za těmi auty a dát řidičům přes hubu by nemělo smysl. Stejně ani neví, že řídí a vůbec by nechápali co po nich chcete. Jedno auto, pick up, naložený stavebním materiálem pro ti mě vyrazilo z táhlé zatáčky asi 100km v hodině a šlo na mě smykem, pak to srovnal, profrčel asi10cm kolem mého zrcátka tak 80 a zase přidal plyn. Děs.. Takže 40 km rychlostí míříme do Meru a já si dávám pozor na každé auto kolem. Na konci města už na nás čekal Father, jak mu zde všichni říkají. Je z Tanzanie a je ředitelem celého obrovského komplexu pro děti, kam jsme posléze dorazili. Domov a školy jsou rozděleny na 2 části. Jedna pro kluky a jedna pro holky. Komplex má v současné době kapacitu pro 750 dětí a je plný. Je absolutně soběstačný, jelikož má své pozemky pro pěstování obilovin, ovoce, domácích zvířat a ostatních surovin potřebné k jídlu.

           Děti pocházejí z celé Afriky, ale nejvíc tu jich je ze Somálska a z Keni. Takže po důkladné prohlídce celého objektu včetně polí a ukázky domácích zvířátek se vydáváme do dívčí části. Říkám si, musí to být zvláštní pocit pro naše Masajské holčičky. Po takových útrapách co si prožili, jsou bez rodičů, nebo viděli jejich smrt, nikdy neuvidí už svojí rodinu, se ocitnou mezi 450 cizími holkami a mají tu zůstat až do svých 18let. Nemají žádné svoje věci a bum, ocitnou se mezi takovým shlukem svých vrstevnic. Jak se k nim ty holky budou chovat? Samozřejmě je rozdělí, jelikož jsou ve věkovém rozdílu mezi sebou. No, myslím si, že si ještě užijí spoustu smutných okamžiků, ale lepší než-li zůstat na ulici bez jídla a vody. Každopádně tu do 18 let zůstat nemusejí. Může se stát, že opět zůstanou na ulici, pokud mi vy nepomůžete s jejich adopcí. Zaplatil jsem ze svých peněz za všech 11 + 2 holčiček první měsíc v tomto komplexu. Dělalo to 39tis. šilinků.

 

Časem bych je chtěl převést do našeho nového domova ve městě Doldol odkud holčičky pocházejí a kdokoliv je pak bude moci navštívit. Zatím to musí být tak jak je. Holčičky – přeji vám hodně štestí.....


Sarafina Kaari (8 let)
Od narození má AIDS, kterým se nakazila krví od své matky. Maminka jí zemřela před 2 roky na AIDS. Žije s prababičkou a pěstouny. Spí na hliněné podlaze v domě z plechů a prken..

Více se o Sarafině dozvíteenglish
Partneři
Asfalt.cz - provádíme opravy a homogenizace silnic, komunikací, chodníků a železničních přejezdů. Dále zajišťujeme opravy spár v komunikacích, opravy propadlých kanalizačních vpustí a šachet a veškeré práce s tímto spojené. Expedice-World.cz Lov mečounů - cestovní agentura DORADA. Destination City Guides By In Your Pocket TOPlist
RF-HOBBY