Informace o COVID-19 v Keni

Zajímá Vás, jak je na tom Keňa v době pandemie COVID-19? Každá oblast má jiná, pro svou oblast, specifická opatření.

V naší oblasti Laikipia vláda nařídila přísný zákaz vycházení ven mezi 19:00 – 5:00. V případě neuposlechnutí  a nalezení venku v těchto hodinách místní policií, hrozí lidem zatčení a vazba. Veškeré poplatky s tím spojené jsou hrazeny zatčeným bez výjimek.

Zatčení hrozí i těm, kteří se na ulici, v uzavřených prostorách či dopravních prostředcích pohybují bez zakrytí nosu a úst. V 90% lidé krytí nosí, ale kvůli nedostatku roušek či jejich velmi vysokým cenám (některé kusy se mohou pohybovat až kolem 2500,- Kč), si musí ústa a nos zakrývat vším možným a tím pádem efektivita krytí rapidně klesá. Na mnoha místech je velký nedostatek vody a lidé tak nemají možnost si roušky či jiné kusy oblečení, které jako roušky používají, vyvařovat či jakkoliv prát.

Na hranici každého okresu jsou připraveni zdravotníci a policie. V případě vkročení či opuštění jednoho z okresů, se měří teplota a detailně se studuje, za jakým účelem lidé cestují, koho jedou navštívit či jaké věci převážejí. Mezi nejpostiženější oblasti, které jsou zcela uzavřeny se zákazem vstupu či odchodu, patří Nairobi, Mombasa, Kwale, Kilifi, Madera, Wajit a Narok. Pokud je přímo ve městech velké číslo nakažených, zcela se uzavírají i ty. V tuto chvíli se jedná o Nairobi a část starého města Mombasa.

Okres Laikipia, ve kterém sídlí OMDC, uzavřen není a k dnešnímu dni jsou oficiálně potvrzeni 2 nakažení. Realita je však taková, že je velký nedostatek testovacích prostředků na COVID-19 a finální čísla nakažených mohou být mnohonásobně vyšší.

Dle posledních neoficiálních zpráv to zatím vypadá, že minimálně Nairobi a jemu blízké oblasti mohou být zcela uzavřeny až do konce roku.

Keňa má zcela uzavřené hranice v obou směrech s Tanzanií a se Somálskem.