OMDC 140 STEPHEN MWANGI: Z DÍTĚTE MUŽEM

V mnoha afrických společnostech je mužská obřízka rituálem, jehož provedení symbolizuje dosažení dospělosti. Speciálně u chlapců z křesťanských rodin v Keni tento obřad probíhá po složení závěrečných zkoušek v osmé třídě, a před nástupem na střední školu. Například u Muslimů ale hned osmý den po narození. V Mwangiho případě nadešel čas pro tento rituál v dubnu 2021 poté, co dokončil základní vzdělání a odešel z našeho dětského domova k příbuzenstvu z matčiny strany v okrese Nyeri. Po dvou týdnech, během kterých se hojí rána, se koná oslava, na které je ostatními muži mladík představen komunitě jako její nový “mužský” člen. Během oslavy se hodně jí, tančí, a předávají se dárky.

23. dubna se členové technického týmu OMDC z Doldol a Nanyuki zúčastnili spolu s šestnácti dívkami z našeho dětského domova oslavy, která se v tomto případě konala v domě Mwangiho strýce. Přidali se tam k chlapcově rodině a členům komunity, aby do ní přivítali nového dospělého muže.

Komunita byla k dívkám z OMDC velmi štědrá. Bylo o ně dobře postaráno, a hlavně s sebou do domova dostaly zásobu čerstvých plodin vypěstovaných na farmě. Brambory, zelí, špenát a mrkev.

Na oplátku naše dívky společnosti převedly představení s masajskými tanci. Náš tým také navštívil místo posledního odpočinku Mwangiho matky. Členové skupinky jí přinesli na hrob květiny, pomodlili se u něj a zazpívali písně.

Vrcholem oslavy bylo předávání dárků. Tým OMDC chlapci předal velkou hi-fi věž darovanou jeho českým sponzorem. Dívky ji ozdobily korálkovým kroužkem a přívěšky, které sami vyrobily. Sestava byla také hned ozkoušena. Na hudbu z ní si zatančily dívky s obdarovaným i další členové komunity.